Aktualny czas: 01-21-2022, Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązanie stosunku pracy w ciąży
10-16-2018,
Rozwiązanie stosunku pracy w ciąży
Byłam zatrudniona w Spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku typowo administracyjnym (asystentka, sekretarka, recepcjonistka). Po przepracowaniu ok. 2 lat zaszłam w ciążę. Poszłam na roczny urlop (macierzyński, potem rodzicielski). Na 11 dni przed powrotem do pracy, pracodawca skutecznie dostarczył mi oświadczenie, że rozwiązuje ze mną stosunek pracy bez okresu wypowiedzenia (czyli zwalnia mnie w trybie dyscyplinarnym). Powód: utrata zaufania.
Oczywiście złożyłam pozew do sądu i zawarłam w nim 3 roszczenia:
1. ustalenie stosunku pracy na trzymiesięcznym okresie próbnym (była umowa zlecenie, a bez tego brakuje mi 10 dni do przepracowania pełnych 3 lat u tego pracodawcy);
2. odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy w wysokości trzymiesięcznej pensji brutto (zrezygnowałam z roszczenia o przywrócenie do pracy, bo chyba nie miałoby to sensu, poza tym przekroczyłabym wtedy magiczną granicę 50 tys. zł.);
3. zadośćuczynienie z tytułu dyskryminacji ze względu na płeć w wysokości trzymiesięcznej pensji brutto.
Jest już po pierwszej rozprawie, nie chciałam zejść z moich roszczeń, więc nie doszło do ugody.
Czy wysokość mojego roszczenia za dyskryminację jest adekwatna? Za duża? Za mała?
Czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-16-2018,
RE: Rozwiązanie stosunku pracy w ciąży
Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Podstawa prawna: art. 18[3]d kodeksu pracy.
Ustawa wskazuje tylko dolną kwotę odszkodowania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości