Aktualny czas: 10-17-2018, Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alimenty - zabezpieczenie alimentacyjne
10-11-2018,
Alimenty - zabezpieczenie alimentacyjne
Dzień dobry Wszystkim.
Mam pytanie odnoście orzeczenia zabezpieczenia alimentacyjnego i wyroku orzekającego alimenty.
W maju 2015r. rozstałam się z mężem (dziś już ex), wyprowadził się i nie łoży na syna po dziś dzień.
Pozew o rozwód został złożony w 2016 roku, gdzie wnosiłam o zabezpieczenie z tytułu alimentów od dnia wyprowadzki męża, czyli od 01 maja 2015r., co też sąd orzekł na drugiej rozprawie pod koniec roku 2016 zasądzając 500 zł zabezpieczenia od wnioskowanej daty.
Orzeczenie zabezpieczenia alimentów wraz z klauzulą natychmiastowej wykonalności złożyłam u komornika i po 3 miesiącach bezskutecznej egzekucji otrzymałam zaświadczenie, na mocy którego złożyłam wniosek o alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Alimenty przyznano mi od kwietnia 2017 roku.
Na mocy orzeczenia zabezpieczającego alimenty mój mąż był winny synowi alimenty prawie za 2 lata plus funduszowi alimentacyjnemu od kwietnia 2017 roku.
31 stycznia 2018 r. otrzymałam rozwód z orzeczeniem alimentów w kwocie 700 zł miesięcznie.
Wyrok otrzymalam w marcu br., miał dwie omyłki pisarskie, w moim nazwisku panieńskim i w drugim imieniu syna, tą sprawę po kilku wnioskach o przyspieszenie wydania poprawionego wyroku udało mi się załatwić dopiero w sierpniu br.
Oczywiście od razu poleciałam szczęśliwa z wyrokiem do komornika, gdyż monitował mnie o dostarczenie wyroku z orzeczeniem alimentów.
I tu pojawia się problem.
Zabezpieczenie było przyznane od 01 maja 2015r. i od tego czasu liczone było zadłużenie męża wobec mnie jako opiekunka prawnego wierzyciela (syna) oraz wobec funduszu alimentacyjnego.
Wyrok rozwodowy, który zapadł w styczniu tego roku (csle postępowanie 2 lata i 7 spraw) zawiera orzeczenie alimentów od byłego męża w kwocie 700 zł miesięcznie od dnia uprawomocnienia się wyroku, czyli 21 lutego 2018r.
Komornik na mocy wyroku zamknął sprawę egzekucji na podstawie orzeczenia zabezpieczenia i otworzył nową na mocy wyroku z 31 stycznia 2018 r., ale tylko od dnia uprawomocnienia wskazanego w wyroku.
Dług wynikający z orzeczenia zabezpieczenia (z odsetkami 14 tysięcy zł dla mnie i około 5000 dla funduszu alimentacyjnego) nie będzie egzekwowany, gdyż w wyroku rozwodowym sąd przyznał alimenty od dnia jego uprawomocnienia się, a nie od daty widniejącej na orzeczeniu zabezpieczenia.
Jako laik zrozumiałam, że oba orzeczenia mają moc prawną, zabezpieczenie do czasu właściwego wyroku z orzeczeniem 500 zł miesięcznie (jako doraźne prawne narzędzie do egzekucji) i wyrok rozwodowy z finalnym orzeczeniem alimentów w kwocie 700 zł miesięcznie, i że z obu będą u komornika naliczane zaległości męża wobec syna i funduszu alimentacyjnego.
Tym czasem wg słów komornika egzekucji będzie podlegać tylko dług wynikający z finalnego orzeczenia alimentów w wyroku rozwodowym, Pani sędzia jakby zapomniała o zabezpieczeniu alimentów od dnia 01 maja 2015r., co działa na niekorzyść mojego małoletniego syna, jak również na niekorzyść skarbu państwa, z którego wypłacany jest mi fundusz alimentacyjny (za okres kwiecień 2017 - luty 2018).
Na dzień dzisiejszy nie ma z czego egzekwować długu od mojego byłego męża czynnego alkoholika, ale w przyszłości odziedziczy po babci ziemię z domem i chciałabym dochodzić egzekucji w imieniu syna z tej nieruchomości, aby go zabezpieczyć na przyszłość, bo tata wszystko sprzeda i przepije.
Kwota zadłużenia wynikająca z zabezpieczenia (od 01 maja do 31 marca 2017 r zanim otrzymałam alimenty z funduszu) jest pokaźna, to 14 tysięcy zł z odsetkami i nie chcę, aby przez omyłkę Pani sędzi w wyroku rozwodowym, orzekającym alimenty od dnia jego uprawomocnienia się - przepadła czy była niemożliwa do egzekucji, a tak to wg komornika wygląda.
Co mogę zrobić, gdzie napisać jakiś wniosek czy się odwołać, aby dług wynikający z orzeczonego wcześniej zabezpieczenia był na równi obowiązujący jak dług z finalnego orzeczenia przy wyroku rozwodowym?
Czy tak to musi zostać, bo wyrok jest prawomocny, mimo, że bije w interes mojego małoletniego syna jak również funduszu alimentacyjnego?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości