Aktualny czas: 06-26-2019, Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawo spadkowe
10-11-2018,
Post: #1
Prawo spadkowe
Dom wyceniony na 300000zł. Współwłasność dwóch małżonków, jeden z nich zmarł 3 miesiące temu. W drodze dziedziczenia po 1/4 należy się żyjącemu małżonkowi i po 1/4 każdemu z 3 synów.
Żadnego postępowania spadkowego jeszcze nie przeprowadzono.
Sytaucja wygląda następująco: 2 synów 30 lat temu dostało wpłaty na książeczki mieszkaniowe wykonane przez rodziców i krótko po tym wyemigrowało za granicę.
1 syn został w Polsce, przez długi okres czasu mieszkał z rodzicami, z czasem coraz więcej pomagal w życiu codziennym.
Żyjący małżonek nie zgadza się na spłatę synow, ponieważ dostali pieniądze na mieszkania oraz w ogóle nie pomagali rodzicom. Synowie domagają się po 37500 jako spłaty 12,5% wartości nieruchomości.
W związku z tym pojawiają się dwa pytania:
- czy istnieje jakikolwiek sposób uniknięcia spłaty? Czy te wpłaty na książeczki oraz brak jakiejkolwiek pomocy są argumentem?
- jak zapobiec dalszemu dziedziczeniu przez 2 synów w przypadku śmierci drugiego małżonka?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-11-2018,
Post: #2
RE: Prawo spadkowe
1. Są argumentem. Przede wszystkim darowizna za życia (pieniądze na mieszkania) ma wpływ na dział spadku. Jest o tym artykuł: https://www.infor.pl/.../80311,Darowizny-a-spadek.html

2. Synowie po śmierci drugiego małżonka dziedziczą spadek po nim w częściach równych (ustawowo). Chyba, że zostanie spisany testament na korzyść jednego syna - wtedy mają prawo tylko do zachowku, czyli części tego, co dostaliby ustawowo. Jeśli życzeniem spadkodawcy (rodzica) jest, aby nie dostali nic - powinni zostać wydziedziczeni. O warunkach, jakie muszą spełnić mówi Art. 1008. KC (Przesłanki wydziedziczenia).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości